Jak jsme byli pozváni do Vietnamu

DSC_0415Chvíli jsme se odmlčeli, ale náš příběh pokračuje, stále žije. Datum s velkým D se každým dnem blíží. V této chvíli nám do odletu zbývá 23 dní. Letenky máme již pár týdnů koupené, a tak posledním důležitým krokem bylo pozvání do Vietnamu, které jsme potřebovali získat.

Vietnam je jedna se zemí, do které potřebujete vízum. Bez něho vás nepustí ani do letadla. Opravdu. Vízum se dá pořídit různými cestami. Tím nejsnadnějším způsobem je koupit ho u nějakého tuzemského prodejce. Pan Google vám jich nabídne hned několik. Je to pohodlné, o vše se vám postarají. Za takovou službu zaplatíte aktuálně 2800 – 3000,-. Pokud volíte pohodlí a rádi využíváte služeb cestovních kanceláří, kde se vám o vše postarají, tak dále ani nečtěte. Nebude to pro vás zajímavé.

My jsme se rozhodli jít méně pohodlnou cestou, která ve finále není vůbec tak nepohodlná. Stačí jen chtít vzít za sebe zodpovědnost a vše si zařídit sám. Google vám po zadání do vyhledávače nejdříve nabídne ty pohodlné varianty. Rozuměj ty dražší. Klikni, vyplň, zaplať, my to zařídíme. Pokud ale trošku více hledáte, najdete cestu k přímému zdroji.

Pro vstup do Vietnamu musíte mít buď vízum nebo tzv. zvací dopis (nebo taky vstupní dopis, elektronické vízum). Vízum je pořád jen vízum, takže jediné kritérium je cena, za kterou ho pořídíte. Do vyhledávače si dáte “visa on arrival vietnam” a už můžete vybírat z nabídky. Víza jsem tedy začal zařizovat přímo s Vietnamskou agenturou. Kde je taky nakoupit nejlevněji, než přímo u zdroje.

Ceny jsou různé. Nejlevnější, které jsem našel, byly na http://cheapvietnamvisa.net/. Tato služba nabízí zvací dopis za 8USD, pro nás jako skupinu 6 lidí za 7USD na osobu. Po příletu se na letišti ještě platí za samotné vízum 25USD. Což je dohromady v přepočtu cca 800,-. To je více než trojnásobně nižší cena než za kolik je nabízeno vízum u nás!

A jak to tedy funguje? Na uvedeném odkazu si nejprve vyberete požadovaný druh víza. Moc možností na výběr není. Vybírá se podle toho, na jak dlouho chcete v zemi být, a jestli požadujete jednorázový vstup do země nebo pro více vstupů (při cestování mezi okolními zeměmi). Dále postupujete podle toho co si formulář žádá. Není to nijak složité. Vyplňují se běžné údaje o vaší osobě a zvládne to každý. Pokud ne, máte vždy možnost A, tedy nechat to zařídit někoho jiného a jen zaplatit.

Co je ovšem důležité, tak vyplnit všechny údaje opravdu správně. Jména, data narození a čísla pasů musí 100% sedět s tím co je napsáno v pase. Jinak budete mít problém.

Posledním krokem je platba. Můžete zaplatit kartou nebo převodem, ale to už zase stojí nějaké peníze. Převodem dokonce nemalé. Proto jsem si vytvořil účet PayPal, který je zdarma a platby jsou také zdarma. A je to bezpečné. Platba proběhla zcela bez problému a už za 5 hodin přišel první email, že druhá strana registruje naší objednávku. To byla docela úleva, že služba opravdu funguje. A když druhý den přišly i samotné zvací dopisy s instrukcemi co máme mít připravené pro vydání víza na letišti v Ho Či Minově Městě, tak jsme měli vyhráno.

Malá rekapitulace – vízum objednané u nás vyjde na 2 800,- a čekáte na něho 8 dnů. Vízum objednané ve Vietnamu vyjde na 800,- a máte ho za ani ne 24 hodin. Abych byl přesný, máte zvací dopis. Na vízum se musí ještě počkat na letišti u okýnka. Ale i toto se dá zkrátit na minimum, když postupujete podle instrukcí ve zvacím dopise a vízum si předem odbavíte elektronicky.

Zajímavé na zvacím dopisu bylo to, že kromě nás šesti na něm byli také tři američané, dva holanďané, tři rusové, tři němci, dva číňané, dva brazilci a dva hongkongové. To vypadá na fajn mejdan. Doufám, že je tam nebudeme muset někde shánět, aby nám jako skupině vydali víza.

Kdo ještě zvací dopis neviděl, tak takto vypadá ten náš 🙂

TV 597a

TV 597b

TV 597c

TV 597d

 

Komentáře
 1. Hanull napsal:

  Grandiózní…bombastické…působivé počteníčko….tomuhle říkám na křídlech fantazie…jako by pisatel našel na cestě starou lampu a když ji začal otírat, objevil se džin a pravil:” Splním Ti jedno přání, přej si”. Přeji si být s mužstvem ve Vietnamu :-)) žhavé a vtipné epizody…mužstvo hodnotím jako statečné a chrabré….hluboce smekám….palec nahoru a pánové Hollywood čeká….

   
 2. Petr napsal:

  Zdravim borci 🙂 preju uspesnou dovolenou 🙂 ve Vietnamu jsme byli od 11/1 – 3/2 a bylo to uzasne 🙂 v Saigonu jsme pujcili motorky a po pobrezi jsme dojeli az do Nha Trang, dale vnitrozemim dolu pres Dalat, Bao Cao a zpet do Saigonu. Poslednich par dni na ostove Pho Quoc. Kdyby jste meli zajem o nejake info, mrknete na FB: Top Gear Vratimov: Vietnamsky special 🙂

   
 3. Chary napsal:

  Na vás si hoši nepřijdou, to je dobře!
  Super, začněte balit!!!!!!!!!!!!!!
  Držím palce a začal jsem žrát hůlkama abych se trochu do vašeho příběhu zapojil 🙂 :o)

   

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.